November 17, 2024

Какво се случи с крокодила на Иво Карамански след неговата кончина?

В мутренските времена притежанието на екзотично животно очевидно е било въпрос на престиж

https://kliuki.net/liubopitno/kakvo-se-sluchi-s-krokodila-na-ivo-karamanski-sled-negovata-konchina/228414 Kliuki.net
Какво се случи с крокодила на Иво Карамански след неговата кончина?

Както е известно крокодилът Кроки от столичния квартал „Ботунец“, обитаван предимно от роми, замени неуютната си дупка-гьол със столичния зоопарк. Сагата около пребиваването му в кална яма между блокове и къщи в столицата, втрещи цялата страна и разцепи общественото мнение на две – за извеждане на влечугото от дома му или против това действие.

 

След серия драматични преговори между неговия стопанин Виктор Михайлов, представил се за цирков актьор, и служителите на РИОСВ, Кроки бе хванат и закаран в зоологическата градина, където е подложен на специални грижи и няма да представлява опасност за хората.

Влечугото бе намерено случайно от служители на общината, отзовали се на сигнал за незаконна сеч. Веднага били повикани полицаи и специалисти от зоологическата градина.

Стопаните твърдели, че имат всички необходими документи, животното било чипирано и се чувствало добре.

 

Кроки бил изключително умен, обичал да се препича на слънце, но държал главата му да бъде на сянка. Харесвало му да си играе с топка. Собственикът му се грижел добре за него, макар че отглеждането излизало месечно доста над средната заплата за страната.

По думите на собственика Виктор Михайлов влечугото живеело в басейн, а не в дупка. Водело се на името на майка му. Радвало се на внимание и грижи. Виктор правел всичко възможно влечугото да се чувства като в река Нил и да не тъгува за своите африкански събратя. Мъжът от Ботунец имал и други животни, които отглеждал с много любов и внимание.

 

Запознати с търговията на разни хайванчета припомнят, че това е скъпо удоволствие, имайки предвид, че основната храна са живи кокошки, които крокодилът сам трябва да убива, за да не загуби хранителните си рефлекси. Освен с пилета крокодилите се хранят с риба, рога, черупки, всякакви кости, бозайници и чифтокопитни. Често сами изграждали прикритие от пръчки, за да накарат птиците да се снишат, за да бъдат уловени и изядени.

 

Обикновено тези влечуги пристигат от Египет през Турция с уредени документи и яко цакане на митницата, разкриват запознати. Крокодилите отдавна били забранени за дресура в цирка, както и почти всички останали животни.

Нилските крокодили се търгували на цена от 8000 до 15 000 евро, отделно се плащало на ветеринари. Записвани били на името на други лица, а не на истинските им собственици. Каква точно е историята на Кроки?! Наистина ли пристига от Бургас и дали е трябвало да бъде препродаден някъде в Западна Европа, тепърва ще става ясно. У нас няма официално развъдници и ферми за крокодили.

 

Модата на частните зоопаркове отшумя преди 20 години заедно с мутренските времена и силовашките сбивания с повод и без повод, но всяко правило си има своите изключения. Малцина знаят, че Иво Карамански води първия частен крокодил в България. Кръстника на мафията е обзет от манията да съгради собствен парк с екзотични животни и пернати в столичния квартал „Бояна“, където има къща. Гребецът обичал животните, падал си по всякакви щури идеи и бил убеден, че един крокодил от Нил ще внесе нечувана екзотика в двора му. Освен това можел да плаши с него „непослушните“ – мисъл, която силно гъделичкала фантазиите му.

 

Уреждането на крокодила и извозването му до нашата страна отнело 3-4 месеца, спомнят си стари съратници на Карамански. За покупката се изръсил с 4000 долара – огромна сума за ония години, отделно направил „бацален“ на разни митничари, на които предварително разпратил финансови благодарности.

 

Когато влечугото пристигнало, Карамански вдигнал паметен купон. Гостите три дни яли, пили и се веселили. Гърмели по тавана, а крокодилът не можел място да си намери, защото този вид животни обичат тишината и спокойствието. Грижите по земноводото били поверени на ветеринар от столичния зоопарк, естествено, срещу нескромно заплащане.

 

След разстрела на Карамански зоопаркът му почнал да се разпада. Една част от животните били продадени, други се „изпарили“. Какво точно се случило с крокодила, историята мълчи.

 

В онези времена св смятало за престижно да имаш зоокът с екзотични хайванчета, които да развличат гостите. Освен Кръстника животински градини имали соченият за наркобос Йоско Сливенския, неговият покоен колега Мето Илиенски, ортакът на Златко Баретата – Къци Маймуната, и други. В култовото някога заведение „Кошарите“ друг криминален авторитет редовно разхождал сред масите любимия си малък ягуар на каишка, а посетителите се правели, че не се страхуват.

Източник: Уикенд