December 19, 2024

Лувърът завижда на откритата в древна клоака до Рупите статуя на Хермес

Двуметровата скулптура на бога е най-добре запазената от античността, намирана някога у нас

https://kliuki.net/liubopitno/luvarat-zavizhda-na-otkritata-v-drevna-kloaka-do-rupite-statuya-na-hermes-2/226812 Kliuki.net
Лувърът завижда на откритата в древна клоака до Рупите статуя на Хермес

Вниманието на световните археолози и музеи към България, бе приковано от уникална двуметрова статуя на бог Хермес, открита в античния град до Рупите – Хераклея Синтика. Ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вакалински уточни, че това е най-добре запазената статуя от античността, намирана някога у нас.

Подобни има на само още три места – в Атина, Мюнхен и в Лувъра, в Париж, така че откритието е изключително за родната археология.

Статуята на бог Хермес е намерена в римската канализационна система (Cloaca Maxima).

 

Любопитно е да отбележим и че създаването й е било по различна от стандартната технология – не чрез отделни части, които да се сглобяват след това, а чрез цял мраморен блок – много по-сложно като изработка, но спазвайки традициите в Хераклея Синтика по онова време.

Размерите на статуята на бог Хермес, датираща от II век, действително са впечатляващи – тя е с височина от 210 см и тежи между 630 и 700 кг. Въпреки това, масивната й част е единствено долната, като на места в горната на торса има чупливи части – например ръцете и краката й не са прилепени и има риск от отчупването им.

 

Затова и се изследват обстойно и кухините й с триизмерен принтер, за да се намери най-безопасният начин да бъде преместена. За да я съхранят, местните са я скрили в неизползвания канал, като са я положили внимателно и зарили с пръст, съхранявайки я по този начин за бъдещето. Вероятен фактор е и че през 380 г. християнството е обявено за единствената държавна религия и е било опасно те да държат в домовете си статуи на различни божества.

 

Седемнадесет века по-късно при рутинни дейности в зоната на мръсния канал, който е минавал под площада на древния град Хераклея Синтика, забелязали нещо необичайно.

„Започнахме да разчистваме, за да видим за какво става въпрос. И тогава се появиха първо стъпалата. Мислехме, че е някакво парче, защото в археологията има такива случаи – парчета от статуи, намираме тук пръстче, там част от ръка.

И се оказа лека-полека, че е цялата. Ние нямаме, разбира се, изход, трябва да я извадим, не можем да я оставим”, заяви проф. Людмил Вагалински.

 

Редица международни медии отразиха находката, публикувайки обширни материали по случая. Сред тях бяха Ройтерс, в. „Гардиън”, много гръцки медии и дори руският вестник „Известия”.

„Археолозите в България са открили добре запазена мраморна статуя на бог Хермес, пратеникът на боговете в гръцката митология. Откритието е направено по време на разкопки на римска канализация на мястото на древния град Хераклея Синтика в Югозападна България”, обобщават те.

 

Най-широко разпространената версия за произхода на Хермес го представя като син на емблематичния бог Зевс и дъщерята на титана Атлас Мая. Хермес е вестител на боговете и считан за най- умния от всички. Смятан за бог на търговията, пътешествениците, овчарите на ораторите и мъдростта на литературата и поетите, на атлетите, мерките и теглилките и изобретяването на търговията по принцип. В много митове гърците са казвали, че Хермес е единственият бог до Хадес и Персефона, който можел да влиза и излиза от Подземния свят безпрепятствено.

 

Древният гръцки град Хераклея Синтика е бил селищен център в долината на река Струма в продължение на близо 800 години, като е основан от Филип II Македонски през 356 и 339 г. пр. н.е. и е изоставен около 500 години след Христа. Според най-логичната версия през 388 г. земетресение е разрушило местния форум и статуята е била съборена.

 

„Такива статуи ние в България, на Хермес и с такъв размер, нямаме. Римско копие е. Първообразът е бронзова статуя на Хермес, но направена много по-рано в Древна Гърция, може би от Поликлет”, каза проф. Людмил Вагалински. Уникалната статуя на Хермес ще намери място в музея в Петрич.

 

Същевременно служебният министър на културата Найден Тодоров посети Хераклея Синтика и се срещна с археолозите. На въпрос относно това, че част от археологическия обект се намира в частен имот и създава спънки, той отговори, че археологическите ценности са публична държавна собственост и всичко, което е открито на територията на страната, е публична държавна собственост.

Тодоров обясни, че има нужда от съдействието на хората в такива случаи, но при липса на такова влизат в сила други разпоредби на законите. „Аз ще очаквам официален документ от общината, за да започне необходимата процедура, за да се случат нещата така, както трябва“, каза министърът.

 

Ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински каза, че без държавата, която е стопанин, специалистите не може да се справят. Проблемът с частните имоти не е само тук. На Хераклея Синтика, може би е по-стар, по-изострен, но без държавата да си заеме мястото, и общините не могат да се справят, коментира той. Проф. Вагалински каза още, че в последните години екипът отлично взаимодейства с общината, но тя има някакъв предел и ако не се намеси принципалът, дейностите не може да продължат напред. Ръководителят на разкопките коментира още, че намерената преди дни статуя ще помогне най-после да се реши проблемът със собствеността.

 

„В източна посока от този частен парцел има друг, с който проблемът не е решен, Този парцел е в централната част на града. Там има порта и светилища. Но просто държавата трябва да съдейства, защото някои хора направо са се самозабравили“, каза Вагалински.

Източник: Уикенд