May 20, 2025

Опасни ли са мантинелите по българските пътища?!

Фактът, че автомобил е преминал през две прегради, говори, че обезопасяването не е ефективно

https://kliuki.net/liubopitno/opasni-li-sa-mantinelite-po-balgarskite-patishta-3/244203 Kliuki.net
Опасни ли са мантинелите по българските пътища?!

Мантинелите по българските пътища – защита или илюзия за сигурност?

Въпросите за ефективността на мантинелите по българските пътища отново излизат на дневен ред след тежка катастрофа на автомагистрала „Марица“, при която загина 19-годишен младеж, а 13-годишно дете се бори за живота си.

По време на инцидента микробус преминава през разделителната мантинела, навлиза в насрещното движение, след което пробива и страничната преграда, излиза от пътното платно и се преобръща.

Липса на ефективно обезопасяване?

В предаването „Здравей, България“ експертът Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи заяви, че подобни инциденти повдигат сериозни въпроси за качеството и поддръжката на пътната инфраструктура.
„Недопустимо е дни след катастрофа железата от мантинелите да остават по пътя, без зоната да бъде обезопасена“, посочи Тодоров.

Слаби мантинели и ниска степен на защита

По думите му, способността на съществуващите мантинели да спрат превозни средства е крайно недостатъчна, особено при високи скорости:

„Фактът, че автомобил е преминал през две прегради, говори за ниска степен на задържане. На автомагистрали мантинелите трябва да са от най-висок клас – двуредови, с по-гъсто разположени опори – на всеки 2, а не на всеки 4 метра.“

Бетонните огради – по-сигурна алтернатива?

Като решение експертът препоръчва използването на бетонни предпазни конструкции, които вече се използват в редица европейски страни.
„Бетонните огради се поставят лесно, издържат дълго и имат специална форма, която връща автомобила обратно в платното при удар, вместо да го изхвърля извън пътя“, обясни Тодоров.

 

Изводът е ясен:
При високи скорости, каквито са обичайни по магистралите, мантинелите трябва да бъдат не просто присъстващи, а функционално ефективни и поддържани по съвременни стандарти. В противен случай, те могат да се окажат само илюзия за сигурност – с трагични последици.

Източник: fakti.bg