December 25, 2024

„Телефонен маркетинг” не значи „телефонна измама”

https://kliuki.net/liubopitno/telefonen-marketing-ne-znachi-telefonna-izmama/228526 Kliuki.net
„Телефонен маркетинг” не значи „телефонна измама”

Преди броени дни МВР предупреди за нов вид онлайн измама, която набира скорост у нас.

Зачестяват сигналите от български граждани, загубили значителни суми след инвестиране в измамни онлайн платформи, претендиращи да са лицензирани посредници. За това предупреждават дирекция „Киберпрестъпност“ към МВР, като описват подробно механизма на измамата стъпка по стъпка.

Първоначално пострадалите попадат на реклама в социалните мрежи, която ги примамва да инвестират в акции или криптовалути чрез чуждестранен посредник. Впоследствие те наблюдават как печалбата им бързо нараства в своя профил в онлайн платформа, а мнимите агенти настояват за нови инвестиции в спешен порядък за максимална печалба. При опит за теглене на спечеленото, се искат още и още пари по различни причини. Рано или късно платформите изчезват или променят адреса си в онлайн пространството.

От полицията разясняват и какви са признаците, по които може да разпознаете, че платформите не са легитимни и ще станете жертва на измама. Обикновено това включва липса на подписан договор с инвестиционния посредник, никога не са се срещали с негов представител. Също така комуникацията с другата страна е единствено през различни онлайн платформи (Telegram, WhatsApp, Gmail/Google Chat) или по телефон. Притеснителни сигнали също така са, ако доходността е нереално висока, липсва реално получена печалба, а при отказ за нови инвестиции комуникацията рязко спира.

От дирекция „Киберпрестъпност“ съветват хората да бъдат мнителни към всякакви предложения за инвестиции, получени по телефона или онлайн.

Това са опасностите, които крие всяко ново и недобре познато явление във финансовия свят. Но мобилният и в честност телефонният маркетинг са реалност и улеснение за съвременния инвеститор.

„Мобилният маркетинг е една от най-новите области в интерактивния маркетинг. Той включва технологии като SMS, MMS, мобилен интернет, приложения, услуги за местоположение и Bluetooth proximity marketing (маркетингова комуникация с помощта на Bluetooth технология в непосредствена близост от целевата аудитория). Тези кампании се предлагат както на мобилни устройства, така и заедно с други медии, включително онлайн, по електронна поща, директна поща и посредством излъчвани канали”. Това пише в официален сайт на ЕС  osha.europa.eu.

Сайтът изтъква безукорните ползи от новата форма на търговия. „Това е бърз и все по-популярен начин да достигнете до широка аудитория. Този клон на маркетинга непрекъснато се развива и предлага нови възможности”, пишат в сайта.

В мобилното инвестиционно пространство са активни стотици регулирани приложения за търговия с акции. Една от забележителните характеристики на повечето платформи е, че не начислява комисиони за покупко-продажба на акции. Това ги прави едно от най-достъпните приложения за търговия с акции на пазара.

В България мобилната търговия на фондовите борси успешно си пробива път поне от десетина години. КФН взема мерки, за да я регулира стриктно като поддържа „бял” списък на лицензираните инвестиционни посредници и „черен” на тези, които работят нелегално. Регулаторът редовно праща предупреждения за опасни незаконни схеми.

Полицията също преследва подобни менте-посредници, но признава, че няма достатъчно компетентни кадри за тази сложна материя.

Вече има и прецедент.

Арест и обвинения за организирана престъпна група застигнаха в края на март 2021 г. младите инвестиционни посредници Йордан Моллов и Кирил Джабаров. Те бяха задържани от Специализирания наказателен съд. Фирмата „Глобал Маркетс” беше нашумяла с агресивно търсене на потенциални клиенти по телефона и предлагане на примамливи оферти за инвестиции и бързи борсови печалби.

Тогава, през 2021 г., ръководителката на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова и зам.-директорът на ГДБОП Димитър Брайков описаха заподозрените като „харизматични и изключително интелигентни хора“. Според разследващите, обвиняемите са заблуждавали жертвите си, че след като купят голямо количество акции, книжата бързо ще станат ликвидни и ще им донесат двойна или тройна печалба.

Джабаров тогава заяви, че фирмите им от години работят на три континента – Европа, Америка и Африка. Част от свидетелите определи като „семейно свързани“, които са получавали „неколкократно“ дивиденти от същата дейност, „която сега твърдят, че е незаконна“.

Моллов пък посочи, че като парламентарен съветник е работил за усъвършенстването на законодателството във финансовия сектор и дори за промяна на квалификацията за финансова измама в Наказателния кодекс, която сега била несъвършена. Обясни също, че преди да се върне в България, е работил в чужбина, където е упралявал финансови портфейли и не е имало никога случай на липси на клиентски активи.

Специализираният наказателен съд обаче прие, че макар и недостатъчни за осъдителна присъда, представените към този момент доказателства стигат, за да се направи обосновано предположение, че такава престъпна група за измами действително е съществувала.

Със закриването на Специализираната прокуратура и съд в средата на април 2022 г. обаче делата срещу двамата бяха прекратени без да се посочат смислени доказателства за вина. Единият от тях има редица лицензи за дейност издадени от КФН и други западни институции. Двамата са управляващи или притежаващи дялове в инвестиционни компании на всеки основен пазар.

Наблюдатели коментират, че има нещо изначално погрешно още в началото на процесуалните действия срещу тях. Някои подозират поръчка, други говорят за неразбиране на начина по който функционират новите инструменти за инвестиране в ценни книжа.

Адвокат Костадин Костадинов, защитаващ Моллов, сравнява сигналите на сочените за жертви с хора, играещи хазарт, чиито залагания или игра на рулетка са се оказали неуспешни. И те след това търсят вината не в себе си, а в посредника, организатора, и го дават на прокуратурата.

Източник: trud.bg