January 22, 2025

Няма да съдят измамниците от „Хелп Карма“ 

Прокуратурата тихомълком прекратява делото за отклонени милиони левове от дарители – липсвали данни за престъпление

https://kliuki.net/skandali/nyama-da-sadyat-izmamnicite-ot-help-karma-2/235178 Kliuki.net
Няма да съдят измамниците от „Хелп Карма“ 

Заради липса на данни за извършено престъпление, Софийска градска прокуратура ще прекрати наказателното производство срещу босовете на благотворителната фондация „Хелп Карма“ Константин Кръстев и Ралица Енева. Очакванията са обвиненията срещу скандалните „благотворители“ да бъдат официално свалени до края на месеца или в началото на 2025 г. 

Според думите на запознатият, наблюдаващият прокурор стигнал до извод, че от благотворителната фондация не са извършили престъпление, като са прибирали за себе си между 8 и 12% от стойността на всяко дарение и са съхранявали милиони левове от благотворителни каузи в банковата сметка на „Хелп Карма“, вместо с тях да подпомагат нуждаещите се.

„Мнението на прокуратурата е, че липсват данни за длъжностни престъпления с парите на дарителите и няма събрани доказателства, че средства за благотворителни каузи са отклонявани и харчени неправомерно. След като разследването бъде официално прекратено, от „Хелп Карма“ ще получат достъп до замразената банкова сметка на фондацията, където се съхраняват над 8 милиона лева. Оттам нататък има два сценария – или парите ще бъдат върнати на дарителите, или средствата ще бъдат използвани за каузите, за които са събирани. Вторият сценарий обаче е
трудно изпълним, тъй като оттогава са минали 3 години“, разкрива запознат с готвената прокурорска амнистия за „благотворителите“.

Аферата „Хелп Карма“ избухна през декември 2021 г., когато в поредица от предавания журналистката от Би Ти Ви Мария Цънцарова разказа за дейността на фондацията и начина, по който се управляват милиони събрани от дарения. За двете години, през които съществува, платформата набира 21 милиона лева.

До хората в нужда обаче стигат едва около 13 милиона, а останалите над 7,5 милиона лева, събрани от дарения за различни каузи, не са отишли по предназначение. 

Разследването на Мария Цънцарова установи, че от „Хелп Карма“, са прибирали нерегламентирано и между 8 и 12% от стойността на даренията, което е твърде голяма сума – стандартният процент навсякъде по света не надвишава 3%.
Оказва се, че Константин Кръстев е раздавал огромни заплати, бонуси и дори финансови заеми на свои служители с пари, предназначени за различни дарителски кампании.
Интересен детайл е, че босът на „Хелп Карма“ Константин Кръстев е първи братовчед на основателя на криптобанката без лиценз NЕХО Коста Кънчев. В последните дни на отминалата 2023 г. прокуратурата прекрати наказателното производство срещу босовете на NЕХО, които бяха обвиняеми за пране на пари и финансови злоупотреби, извършвани със средства на вложителите в криптопортфейла им.

Съмненията, че аферистите от „Хелп Карма“ ще се измъкнат безнаказано за гнусните далавери, се появиха още преди 2 години, когато стана известно, че срещу управителя на благотворителната фондация не са предявени обвинения за извършване на документни измами, които лесно можеха да бъдат доказани при преглед на множеството неистински документи за фиктивно платени суми за лечения на пациенти в САЩ и в Европа. Такъв например е случаят с болно от левкемия момче, чието лечение е било платено изцяло от Здравната каса, но в сайта на фондацията беше записано, че са платени 26 500 евро. След това детето е пратено в Германия, отново за сметка на НЗОК, но в сайта беше отразено, че са платени 25 000 евро.

Срещу „Хелп Карма липсва и разследване и повдигане на обвинения за неплащане на осигуровки. За да си спестят разходите, от фондацията бяха декларирали, че плащат по 50 000 лева месечно на техническия директор Славчо Славчев, който обаче реално е прибирал6000 лева заплата, а останалите пари разпределял между останалите
служители от IТ отдела на Хелп Карма“. „Експертът“ Славчо е получил и заем
от над 70 000 лева от фондацията, уж за да си купи апартамент.

Черната каса за милиони в „Хелп Карма“ е оперирала основно с пари, събирани от наивни дарители. Според данни от разследването, за периода 2019 - 2020 г., менте благотворителите са прибрали 2,5 млн. лв. за заплати и бонуси. От събраните общо от „Хелп Карма" 21,2 млн. лв. за дарения, едва 13,7 млн. лв. са отишли по предназначение. Солидните разходи на фондацията обаче не представляват престъпление, е мнението на прокуратурата.

От държавното обвинение ще прекратят и наказателното производство срещу управителя и председател на управителния съвет на „Хелп Карма“ Константин Кръстев, който през декември 2021 г. се сдоби с обвинение от следствения отдел на Софийската градска прокуратура за длъжностно присвояване. „По това обвинение Константин Кръстев е оправдан поради липсата на закон за дарителството. Раз- следването установи, че Кръстев не е отклонил финансови средства от дарители, тъй като те са в сметките на „Хелп Карма“, които са запорирани.
Още преди да му бъдат предявени обвинения, той е върнал сумата от 300 000 лева, която през 2019 г. е постъпила по негова сметка от „Хелп Карма“. От прокуратурата приемат, становището на адвокатите на Кръстев, че става въпрос за техническа грешка и че след като парите са възстановени преди образуването на наказателно производство, значи не е налице престъпление“, твърди запознат с безплодното разследване по гнусната афера с отклонени пари от дарения за болни деца.

Данъчната проверка, която е извършена от НАП на Константин Кръстев и Ралица Енева по искане на прокуратурата, също не е установила фрапиращи нередности, твърдят запознати с разследването.

Ревизията на финансовите потоци в „Хелп Карма“ също не установила извършени престъпления. Ог фондацията настояват, че са уведомили на сайта си всички дарители, че прибират комисиона от даренията им, за да се издържат. Няма закон, който да ограничава удържането на такси и комисиони при правене на дарения. Изготвените за нуждите на прокуратурата експертизи – техническа и банкова, по които са изследвани и анализирани движения по разплащателни сметки, комплексна съдебно-изкуствоведска и оценителна и съдебно-икономическа експертиза, не са установили нередности в дейността на „Хелп Карма“.

Прекратяването на досъдебното производство срещу „Хелп Карма“ вероятно ще бъде последвано от съдебно дело за нанесени значителни материални и репутационни щети“, което управителят на фондацията Константин Кръстев ще заведе срещу държавата, допускат юристи. По подобен начин дружеството за управление на дигитални активи Nехо, ръководено от първия братовчед на Кръстев – Коста Кънчев, заведе иск срещу България в съд към Световната банка във Вашингтон с искане за обезщетение в размер на 3 милиарда долара.

А хората в България вече си задават въпроса умишлено ли прокурорите работят толкова немарливо, че да не се стига до съд за доказани далавери и схеми. Или може би получават „допълнително стимулиране” за работата си през пръсти. Хубаво е засилилият се да става постоянен главен прокурор Борислав Сарафов добре да проучи този скандален случай, на прокурорска небрежност...
Източник: Уикенд, crimesbg.com