December 22, 2024

Скандал! Европрокуратурата подхваща Ализан Яхова за корупция с еврофондове и шпионаж на висши чиновници от ОЛАФ

През 2010 г. Джевдет Чакъров спасил дерибейката от международно разследване, Доган натискал шефове от ДАНС да смачкат разследване срещу нея

https://kliuki.net/skandali/skandal-evroprokuraturata-podhvashta-alizan-yahova-za-korupciya-s-evrofondove-i-shpionazh-na-visshi-chinovnici-ot-olaf-2/229179 Kliuki.net
Скандал! Европрокуратурата подхваща Ализан Яхова за корупция с еврофондове и шпионаж на висши чиновници от ОЛАФ

След Илхан Кючук, Ализан Яхова ще бъде втората ключова фигура от дерибейската фракция “Чакъров-Аталай”, която попада на мушката на европейската прокуратура. Това научи медията ни ексклузивно от офиса на Лаура Кьовеши, където вече събирали данни за корупция в особено големи размери, източване на европейски фондове и шпионаж в полза на частни дружества-бенефициенти по програма САПАРД в периода 2005-2010 г. от страна на бившата шефка на фонд “Земеделие”.

 

Разработката хвърля светлина как и от къде една държавна чиновничка може да си позволи тоалети на световни брандове за хиляди евро, чанти от последните колекции в Милано и Париж, както и бижута на цената на няколко средно големи трактора, възмущават се информаторите ни.

 

Най-сериозното престъпление, с което Ализан Яхова рискува да повлече цяла сюрия от близки до нея агро бизнесмени е свързано с незаконно записване на срещи с висши представители на ОЛАФ през м. юни 2010 г.

“Бившият директор на фонд “Земеделие” Ализан Яхова, заедно със заместника си Георги Желев, да се провери дали е поръчала конспиративен запис на среща с представители на ОЛАФ и Европейската комисия”.

Това съдържа сигнал до ДАНС, по който е било образувано досъдебно производство, което в последствие е било прекратено. 

 

Ако вярваме на източниците си в родното ФБР, сигналът бил смачкан по заповед лично на Ахмед Доган. Днес обаче докладната на агентите вече била на бюрото на европрокурорите, които не давали вид да са особено притеснени от влиянието на “почетния”. Тъкмо обратното - хората на Кьовеши доволно потривали ръце от бъдещата реализация.

 

Основната тема на записаната от Ализан Яхова среща, която се е състояла между 29 и 31 юли 2009 г., са били  резултатите от разследванията на главната

прокуратура и на ОЛАФ във връзка с нарушенията, допуснати от 98 фирми при усвояването на

средства по програма САПАРД.

 

Там са присъствали и представители на главния прокурор, както и специалната служба за координиране на борбата с измамите, която подпомага ОЛАФ у нас – АФКОС.

 

Тогавашният шеф на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер пише писмо за скандалния случай до премиера Бойко Борисов. Причината европейските представители да се усъмнят, че има нещо нередно, е че след като се прибират в Брюксел, комисарите установяват, че част от документацията за фирмите, които трябва да се проверяват, е изчезнала. Самите фирми узнали, че са разследвани и побързали да заметат следите си, цакайки тлъсти рушвети на тогавашната директорка на ДФЗ.

 

Обвиненията са, че по време на срещата, Яхова я е записвала всичко, което представителите на ОЛАФ са представили на вниманието й - имена на дружествата нарушители, разкритите от тях механизми за надписване на стойности по проектите и пр.

Въоръжена с флашка, Ализан била дала свръх секретната информация срещу десетки хиляди левове рушвет на

фирмите, които трябвало да бъдат проверявани.

 

Това мнение се налага от факта, че на срещата са изнесени конфиденциални подробности за 98 фирми-длъжници по САПАРД. Затова основателно се предполага от комисарите, че информацията, получена чрез евентуално незаконния запис, е

могла да бъде предоставена тайно срещу пари на фирмите нарушителки, с цел те да изчистят името си и да не връщат надвзетите средства, пише Франц-Херман Брюнер до тогавашния министър-председател.

 

Освен извършването на таен и абсолютно незаконен запис на висши представители на ОЛАФ, европрокурорите ще нищят и влиянието, което хората на Доган, начело с Ализан Яхова са оказвали на държавното обвинение фирмите-длъжници, крали пари от САПАРД да не бъдат разследвани и да не връщат пари.

 

На подобна мисъл навеждали и резултатите от разследванията по проектите на тези 98 фирми според европейските пратеници. По информация от ДФ "Земеделие", непосредствено след като Яхова е извършила конспиративния запис, прокуратурата се е произнесла едва по 33 случая. От тях 14 фирми са били оправдани, а проектите им са върнати във фонда с констатации, че няма завишени цени и съответно те са отписани от книгата на длъжниците. Стойността на тези проекти e 5 млн. лева. 3а други 19 проекта прокуратурата е констатирала, че има документи c невярно съдържание и завишени цени.

 

Въпреки всички нередности, констатирани от ОЛАФ, в образуваното по случая c Яхова досъдебно производство бива прекратено.

 

"Мотивите за прекратяването не са публични. Наблюдаващият прокурор, чието име пазим в редакцията, е преценил, че няма данни за извършено престъпление", обясни на времето говорителят на Районната прокуратура.

 

Онова, което магистратът не смее да признае по онова време е, че представителите на държавното обвинение, както и агентите на ДАНС са били подлагани на безпрецедентен политически натиск от страна както на Ахмед Доган, така и на дерибеи от калибъра на Джевдет Чакъров и Рамадан Аталай, коментираха източниците ни от офиса на Лаура Кьовеши.

Източник: crimesbg.com