January 22, 2025

Тракийското съкровище направи силно впечатление на бащата на Анджелина Джоли

Съкровищата, изложени в мистичния музей Гети вече привлякоха хиляди посетители 

https://kliuki.net/svetovni-klyuki/trakiyskoto-sakrovishte-napravi-silno-vpechatlenie-na-bashtata-na-andzhelina-dzholi/233631 Kliuki.net
Тракийското съкровище направи силно впечатление на бащата на Анджелина Джоли

Изложбата на Тракийското съкровище успя да привлече вниманието на елита на Лос Анджелис към България. То бе изложено в митичния музей „Гети“ в Калифорния на брега на Тихия океан. В изложбата са представени експонати от 14 български музея, включително Панагюрското и Вълчитрънското съкровище, съдове от Рогозенското съкровище, маската на Севт III и много други. На откриването на изложбата присъства и холивудската звезда Джон Войт – голям приятел на страната ни, който си поговори със служебния министър на културата Найден Тодоров.

85-годишният доайен на Холивуд вече засне няколко филма в България и заобича страната ни. Затова, когато научил, че, тракийското съкровище от България ще гостува в Лос Анджелис, веднага поискал да го види. Заедно с още хиляда американци и ценители на изкуството той уважи изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която, беше открита в музея „Гети” от вицепрезидента Илияна Йотова и от директора на музея Тим Потс.

Бащата на Анджелина Джоли проявил голям интерес към всеки от многобройните експонати и разпитвал министъра за някои от изложените златни и сребърни накити и съдове. Войт и Тодоров се запознаха в София, когато актьорът снимаше поредния си филм у нас. Войт е и страстен почитател на класическата музика и изявил желание да посети концерт под диригентството на Найден Тодоров.

Експозицията в Лос Анджелис е резултат от сериозните 6-годишни усилия на три институции, довела до подписването на договора за нея през пролетта на 2023 г. – музея „Пол Гети”, Министерството на културата на България и Националния археологически институт с музей към БАН.

Малко след залез слънце, в деня, в който Съединените щати върнаха стрелките на часовниците с час назад, за да преминат към зимното часово време, амфитеатърът на Вила „Гети в граничещия с Малибу лосанджелиски квартал „Пасифик Палисейдс“ се изпълни до краен предел от хора, желаещи да се докоснат до изкуството на траките. Древна Тракия (обхващаща днешна България и части от Румъния, Гърция и Турция) е била дом на племенна култура, чиито представители са били известни с уменията си на воини и конници, както и с богатството си от благородни метали.
Траките произвеждали превъзходни златни, сребърни и бронзови изделия, използвани за разнородни дейности като война, езда и банкети. Тази изложба представя много предмети, открити в тракийските земи в наши дни, които хвърлят светлина върху тази малко позната култура и взаимодействието й с Древна Гърция, Персия и Рим в продължение на две хилядолетия.

Експозицията, която ще продължи до 3 март2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките й с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него. Вечерта започна с музика от струнен квартет, който изпълни произведението.
Earth („Земя“) на композиторката Пенка Кунева. То е специално написано по повод откриването на изложбата и бе изпълнено от българските цигуларки Благомира Липари и Боряна Попова, от американската виолистка Ариана Солотоф и от арменския челист Гарик Терзян.

„Експозицията е повече от внушителна и ръководството на музея очаква изключително сериозен интерес към нея за четирите месеца, в които нашите тракийски съкровища ще бъдат там. За посетителите на музея вероятно ще е интригуващо да видят красиви артефакти, някои от които са повече от десет пъти по-стари от американската държава", коментира Найден Тодоров. 
„Но докато хората се впечатляват основно от златните и сребърните съдове на древните траки, живели по нашите земи, ние може би трябва да се замислим над двете големи послания, които достигналата до нас тяхна история ни отправя: Първо - траките са били известни в античността с многобройни свои качества, не на последно място и с войнските си качества – да не забравяме и че най-великият гладиатор на античността, предизвикал едно от най-големите въстания за свобода в човешката история – Спартак, също е тракиец. Какво обаче е достигнало до нас? Тяхната култура! Ни повече, ни по-малко!“, коментира министърът на културата.

„След векове за поколенията не са важни нито военните, нито икономическите постижения, дори не и социалните такива – всяка една цивилизация без значение колко е велика, остава в историята основно с културните си постижения", отбеляза той. „С други думи – ако искаме поколенията да ни запомнят с нещо, то ще е в крайна сметка само с онова, за което например нашата родина отделя средства значително под 1% от общия си бюджет“, каза още министърът.

Вицепрезидентът Илияна Йотова пък подари на директора на музея реплика на ритон от Панагюрското съкровище. В музея милиардерът Жан Пол Гети е изложил и предоставя на публиката за безплатно разглеждане около 50 000 произведения на изкуството. Изборът се съсредоточава основно върху скулптури, картини, рисунки, фотографии, ръкописи. Отделно е изложена античната колекция на Гети, намираща се във Вила Гети, построена по модела на Вилата на папирусите от Херкулан край Неапол. Зданията на центъра са построени от бетон и стомана с облицовка от травертин или алуминий. На територията на центъра се намират няколко фонтана, които създават фонов шум.
Източник: Уикенд