January 07, 2025

Бум на кокошкарските кражби в моловете 

Участват ли охранителите в разпространението на дрога?", питат разтревожени майки

https://kliuki.net/skandali/bum-na-kokoshkarskite-krazhbi-v-molovete-2/236665 Kliuki.net
Бум на кокошкарските кражби в моловете 

Истински рай за крадците се оказаха новогодишните празници. Те атакуваха ударно бизнес центровете у нас, макар в някои от магазините да имаше засилена охрана, ако за такава може да се смятат позастарели чичковци, гледащи купувачите отегчено и с махмурлийски поглед. Макар да работеше и видеонаблюдението, е ясно, че там вниманието на служителите не е кой знае колко на център. Мъжете предпочитат да говорят по телефона, да решават кръстословици или да четат вестници, докато с едното око следят къде какво показват камерите.

Мъже в черно. Униформа, която невинаги е по размера на левента, който я е навлякъл, служебни обувки, носени от няколко души едновременно, най-често на смени. Така накратко могат да бъдат описани охранителите в повечето вериги за играчки, дрехи и хранителни стоки, чиито претенции за европейски магазини се ограничават в това да назначат за пазачи, основно на входа, пенсионери с посребрени коси, които не внасят респект дори и у хлапетата в предучилищна възраст. 

„След драмата със столовете и побоищата в столичния мол „Парадайз” нещата не се промениха много, макар че обещанията бяха големи. Типично по български положението бе закърпено временно. Появиха се нови охранители, които се разхождаха сред дрехите. Разбира се, не във всички магазини. Очевидно е, че някои не могат да си го позволят, защото и без друго наемите са прекалено високи, а се очаква да скочат още през новата 2025 година. Това ще бъде убийствено за тези фирми, които не са сключили предварителни договори. Но всеки сам си опира пешкира, да му мислят собствениците...

Кражбите изобщо не спряха. Напротив, между 18 и 30 декември имаше същински бум. Най-много се краде от най-евтините марки. Там посещаемостта на хора е най-голяма. Тумбите от джебчийки не закъсняха. Плъзнаха по пробни, тоалетни. Крадлите са на всякаква възраст и обикновено неочаквано изскачат от съседната пробна. Най-често заговарят момичета, правят комплимент за това как ви стои блузката, колко ви вталява панталонът, как ще ви завиждат колежките, ако сте на банкет точно с тази рокля, която пробвате. В същото време дебнат чантата ви.

„Жените имат навик да я захвърлят настрани и да не я поглеждат, докато се взират в огледалото или се разхождат в коридора на пробните, че да усетят удобни ли са обувките, които се гласят да си вземат или не. Всяка минута невнимание се използва от крадлите. Едната гепи чантата, подава я на другата – най-близко стоящата, тя излиза и я предава на трета, третата на четвърта, която бързо напуска търговския център. Така, докато дамата се усети, че е ограбена, чантата вече е извън охранявания обект. Това е стар номер, който обаче продължава да минава.

Друг пиниз е да се залепят плътно зад вас и да срежат дъното на чантата ви или пък дръжките. Така че мили момичета, бъдете внимателни, съветва столичанката Таня Йосифова, която успяла да олекне с 430 лева, докато обикаляла за подаръци в тарапаната.
Когато се оплакала на касиерките, те й казали, че е четвъртата за деня жена, ограбена от ловки джебчийки, които си предавали „плячката” от ръка на ръка.

За съжаление, на записа от камерата не си личало какво точно се случва. Около жената се навъртали още четири госпожи или госпожици с вид на пазаруващи. Явно действието се развило толкова бързо, че не е имало време за заснемането на кадри, камо ли за сигнал до охранител, който да задържи извършителките.

„Охранителите са всичко друго, но не и охранители. На тях не може да се разчита кой знае колко. Или са пенсионери, или момчета, на които просто на челото им е изписано, че това е първата им работа и нямат никакъв опит.

Младите са тотално неориентирани. Шашкат се от най-малкото повишаване на тон. Кекави са и мързеливи. Флегматични, дори и да видят нещо нередно, не могат веднага да зацепят за какво иде реч. Притесняват се да заговорят човек. Едва ли ще посегнат да задържат крадец. Присъствието им е изцяло формално.

Но има охранители и охранители. Понякога зад добродушното лице се крие човек дявол. Неслучайно се говори, че има служители, които разнасят забранени неща в стъклените сгради и са един вид дилъри за подрастващите. Те мърморели, че заплатите им са ниски, но не се решавали да напуснат работа. Явно, защото място им носи, от една страна сигурни доходи и трудов договор, от друга – кой колкото си изкара от пласирането на забранена „стока”.

За нас, майките, които пускаме децата си, които са вече тийнейджъри сами в бизнес центровете, е важно да знаем участват ли охранителите в разпространението на дрога там?! Терасите ли са мястото за сделки, кафетата ли, ресторантите ли? Въпросите ни са много, защото децата са най-скъпото нещо, което имаме”, нареждат притеснени родителки, които редовно стават свидетели на избухналата в последните 2 години детска агресия.

Според сега действащото законодателство, за да може едно лице да работи като охранител в частна фирма, се изисква да отговаря на няколко условия – да е пълнолетно, да има българско гражданство, да не е осъждано и да не е следствено, да няма данъчни задължения, да може да борави с оръжие. Професионалният опит и стаж се оказват предимство. Кандидатите за тази работа трябва да умеят да работят със сигнално-охранителната, противопожарната и пожароизвестителната система, да са комуникативни и по възможност да знаят чужди езици. Сред основните изисквания е и чисто свидетелство от психодиспансера. Дали обаче се спазват всички тези изисквания при подбора на кадри, или се кара през просото, няма кой ни каже. 
Източник: Уикенд