June 25, 2026

Черен ден за британската монархия: Почина най-възрастният член на кралското семейство

В знак на траур флагът над Бъкингам е спуснат наполовина

https://kliuki.net/svetovni-klyuki/cheren-den-za-britanskata-monarhiya-pochina-nay-vazrastniyat-chlen-na-kralskoto-semeystvo/249907 Kliuki.net
Черен ден за британската монархия: Почина най-възрастният член на кралското семейство

 

Черен ден настъпи за британската монархия. Херцогинята на Кент, Катрин, почина на 92-годишна възраст. От Бъкингамския дворец съобщиха, че тя е издъхнала мирно в Кенсингтънския дворец, заобиколена от своето семейство. В знак на траур флагът над Бъкингам е спуснат наполовина.

Херцогинята е родена през 1933 г. в Йоркшир и през 1961 г. се омъжва за принц Едуард, херцог на Кент – братовчед на покойната кралица Елизабет II. Известна е с дългогодишната си обществена дейност, любов към музиката и подкрепата за млади таланти.

Името ѝ е свързано и с емблематични моменти на Уимбълдън – през 1993 г. тя прегърна тенисистката Яна Новотна, която се разплака след загубен финал.

През 1994 г. херцогинята влиза в историята като първия член на британското кралско семейство от 1701 г. насам, който приема католицизма. По-късно тя се оттегля от активния кралски живот и дори преподава музика в държавно училище в Хъл.

Крал Чарлз III, кралицата-консорт Камила, както и принцът и принцесата на Уелс изразиха своята тъга и съболезнования към семейството. „Щедростта и човечността ѝ остават траен пример за всички ни“, посочва се в изявление на двореца.

Смъртта на херцогинята бележи загубата на една от най-топлите и земни фигури в британската монархия.

 Източник: telegraph.bg